Mercerville
 
 

JEI News

2018 Math Olympiad Winners!

JEI is proud to announce all winners of the 2018 Math Olympiad. Congratulations everyone! To download the report card, please click here.


Grand Prize Winner (8th Grade): Kevin Fu (Warren, NJ)


EAST COAST WINNERS:

1st Grade:
1st: Victor Xu (Warren, NJ)
2nd: Ethan Han (Great Neck, NY)
3rd: Paravi Jain (Old Bridge, NJ)
Award of Merit: Michael Zhang (Waldwick, NJ), Leo Chen (Waldwick, NJ), Jonathan Kim (Marlboro, NJ)

2nd Grade:
1st: Siddarth Tumu (Parsippany-East, NJ)
2nd: Jasvin Akal (North Edison, NJ)
3rd: Sreehaas Mannepalli (North Edison, NJ)
Award of Merit: Divya Sreekumar (Monroe, NJ), David Yu (Waldwick, NJ), Atharv Sharma (Cary, NC), Aryan Mittal (North Edison, NJ)

3rd Grade:
1st: Christopher Kim (HQ)
2nd: Sathrik Kasarla (Bedminster, NJ)
3rd: Saatwik Ananthoju (Levittown, PA)
Award of Merit: Rehan Pagarkar (Marlboro, NJ), Sourish Kavale (Morrisville, NC), Aarthi Kondra (Bedminster, NJ), Raneesh Adulla (Old Bridge, NJ), Conor Finlay (Waldwick, NJ)

4th Grade:
1st: Aahan Mahakud (HQ)
2nd: Mike Benlevi (Herricks, NY)
3rd: Aneesh Prajapati (Cary, NC)
Award of Merit: Sahej Hara (Marlboro, NJ), Ryan Zhao (Livingston, NJ), Arav Atre (Old Bridge, NJ), Leo Pan-Wang (Waldwick, NJ), Grace Park (Fort Lee, NJ)

5th Grade:
1st: Srikar Pothuraju (HQ)
2nd: Mahanth Komuravelli (Monroe, NJ)
3rd: Nikhita Bhatt (HQ)
Award of Merit: Brennan Lee (Waldwick, NJ), Mason Chung (Manalapan, NJ), Sahaana Rangaraj (Bedminster, NJ), Darwin Campos (Ashburn, VA)

6th Grade:
1st: Bhaumik Mehta (HQ)
2nd: Aditya Sarwaikar (Marlboro, NJ)
3rd: Saaketh Ananthoju (Levittown, PA)
Award of Merit: Kevin Ha (Livingston, NJ), Ranvith Adulla (Old Bridge, NJ)

7th Grade:
1st: Srivant Pothuraju (HQ)
2nd: Kevin Shen (Waldwick, NJ)
3rd: Ashrith Athmaram (East Brunswick, NJ)
Award of Merit: Soham Bari (Monroe, NJ), Joshua Raj (Levittown, PA), Arya Shahane (South Plainfield, NJ), Andrew Eng (Marlboro, NJ)

8th Grade:
1st: Yul (Julia) Kim (HQ)
2nd: Vasumathi Venkat (Edison-Piscataway, NJ)
3rd: Eugene Chu (Cresskill-Tenafly, NJ)
Award of Merit: Pranita Madaka (Levittown, PA)

 

WEST COAST WINNERS:

1st Grade:
1st: Anika Chaurasia (East Fremont, CA)
2nd: Amrutha Padmaraju (South San Jose, CA)
3rd: Riya Shah (Milpitas, CA)
Award of Merit: Abheek Ponnala (San Ramon,CA), Milan Nair (East Fremont, CA)

2nd Grade:
1st: Aayush Dinker (East Fremont, CA)
2nd: Benjamin Choi (Austin, TX)
3rd: Akhil Gupta (Folsom, CA)

Award of Merit: Ishika Varipilli (The Woodlands West, TX), Varun Harith (Austin, TX), Kaya Moonka (San Ramon, CA)

3rd Grade:
1st: Shreyan Khanna (Austin, TX)
2nd: Sanjay Harikumar (East Fremont, CA)
3rd: Benjamin Oh (East Fremont, CA)
Award of Merit: Brian Kim (San Diego, CA), Vaibhav Muthuraman (San Ramon, CA), Aditya Narula (East Fremont, CA), Nidhi Patel (Missouri City, TX)

4th Grade:
1st: Joel Lee (Austin, TX)
2nd: Abhinav Kamble (Pleasanton, CA)
3rd: Joshua Kim (Vancouver Office)
Award of Merit: Daniel Kim (Austin, TX), Alexander Bae (La Crescenta, CA), Ritvik Urkude (Pleasanton, CA)

5th Grade:
1st: Tvishi Medathana (East Fremont, CA)
2nd: Meenakshi Nair (East Fremont, CA)
3rd: Mahathi Harith (Austin, TX)
Award of Merit: Anish Kumar (San Ramon, CA), Julian Yang (San Diego, CA), Chloe Kim (San Diego, CA), Reyanch Pallikonda (East Fremont, CA)

6th Grade:
1st: Theodore Mouchakka (Folsom, CA)
2nd: Ryan Jeon (San Diego, CA)
3rd: Deven Bali (HQ)

7th Grade:
1st:  Ayan Bhatia (HQ)
2nd: David Lee (Austin, TX)
3rd: Siddhanth Pachiala (HQ)

8th Grade:
1st: Ayush Manoj (HQ)
2nd: Anish Kasam (HQ)
3rd: Alisha Manocha (Pleasanton, CA)


CONGRATULATIONS TO ALL OF OUR WINNERS!
 
News
 

© 2018 JEI Learning Center. All rights reserved. | Privacy Policy

User Login